Почнаа работите за асфалтирање на улицата до резервоарот во Нова Маала општина Василево – ќе биде готова до крајот на 2019 та

1974

Жителите од населеното место Нова Маала до крајот на годината треба да добијат асфалтирана улица која води до резервоарот, улица која ќе има и бетонски канал за прифаќање на атмосферските води.  Станува збор за улица која жителите од ова населено место ја истакнаа како приоритет бидејки жителите на тој дел се движеле по кал пи услови на дожд.   Вкупната должина на улицата изнесува 181 метри, со широчина на асфалтниот коловоз од 3,5 метри

„Постоечката улица е со земјан коловоз и при дождови се раскалува и е тешкопроодна. Со изградбата ќе решиме еден огромен проблем пред се на оние граѓани кои се нејзини најдиректни корисници но и на сите жители на населеното место Нова Маала“ изјави градоначалникот на општина Василево Марјан Јанев кој денес беше на терен и присуствуваше на официјалниот старт на градежните активности на оваа улица.

Парите за изведба на улицата се обезбедени од Меѓународната банка за обнова и развој во рамките на Проектот за подобрување на општинските услуги висина од милион денари а остатокот од околу 980 илјади денари ги обезбеди општина Василево. Според проекциите до крајот на годината градежната фирма Дикор треба да ги заврши изведбените работи и асфалтирањето

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.