Почина струмичанката позитивна на коронавирус што се лекуваше на Клиниката за неврохирургија – нови 125 случаи на Ковид-19

1880

Во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 објави министерот за здравство Венко Филипче на својата ФБ страна. Најголемиот дел од новозаблените се од Скопје. Таму се регистрирани 46 новозаразени, во Kуманово 19, Штип 17, Прилеп 1, Тетово 16, Струга 7, Велес 3, Битола 1, Охрид 5, Гостивар 6, Кочани 1, Делчево 1, Неготино 2.

Како што објави Филипче за последното деноноќие, починаа две лица, пациент од Прилеп на возраст од 73 години, хоспитализиран во ГОБ „8 септември“ од 19 мај и пациентка од Струмица (67г) хоспитализирана на Клиника за неврохирургија од 18 мај.

Струмичанката како позитивна на коронавирус се појави во статитстиката што ја објави министерството за здравство за 4 јуни кога во државата беа регистрирани 120 заболени од Ковид-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 8 оздравени пациенти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.