Последните 24 часа потврдени нови 36 лица со коронавирус во земјава и еден починат, објави министерот Филипче

1644

Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, Гостивар-1, Пехчево-1 и Берово-1 објави министерот за здравство Венко Филипче. Досега во земјата се направени вкупно 18821 тестирања на КОВИД-19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 58 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката пред една недела со тешка форма на болеста, приклучен на механичка вентилација од 6 мај.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1622, бројката на оздравени пациенти е 1112, на починати е 91, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 419.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти. Во Скопје 6,
Куманово 2, Прилеп 1, Тетово 1, Македонски Брод 1, Пехчево 1, Виница 1

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.