Поскапуваат нафтените деривати од вечерва на полноќ нови цени на бензиските

815

Регулаторна комисија донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во однос на цените од 12 април.  Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менува, односно останува на исто ниво како што била утврдена со одлуката од 12 април.

Моторен бензин                  ЕУРОСУПЕР БС – 95                                     67,50   (денари/литар)

Моторен бензин                  ЕУРОСУПЕР БС -98                                      69,00   (денари/литар)

Дизел гориво                       ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)                58,50   (денари/литар)

Масло за горење                Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)                  58,00   (денари/литар)

Мазут М-1 НС                     34,992  (денари/килограм)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.