Полицијата поднесе кривични против 15 струмичани за непочитување полициски час, кој синоќа го прекршиле 17 лица

1583

Вчера СВР Струмица до Основно јавно обвинителство Струмица има поднесено кривични пријави против 15 лица, кои во претходниот период ја прекршиле забраната за движење, односно сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ по чл. 206 од КЗ на РСМ.

Синоќешниот полициски час на подрачјето на СВР Струмица  го прекршиле 17 граѓани  од кои две малолетни лица, информираше полицијата. Сите тие не ја почитувале наредбата од страна Владата на РСМ и Министерството за здравство на РСМ за време на епидемија, односно ги прекршиле предвидените забрани за движење во определен период.

Според полицијата 13 лица се затекната на подрачјето на Полициска станица Струмица, 3 на подрачјето во  Гевгелија и едно на подрачје на Полициска станица Радовиш. Во просториите на полициските станици се приведени 5 лица.

Со Решенија од Државен санитарен и здравствен инспекторат 12 нови лица се во домашна изолација, од кои 11 во Радовиш и 1 во Гевгелија, а воедно на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица се евидирани и 6 нови лица во самоизолација.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.