Полицијата го лиши од слобода возачот кој прегази 4 годишно дете во Струмица и побегна

1257

Струмичката полиција го откри лицето кое во вторникот попладне на улицата Никола Тесла во Струмица прегази четиригодишно дете и побегнал од местото на настанот. Како што стои во информацијата од СВР Струмица вчера во просториите на полициската станица е задржан и лишен од слобода 34 годишен жител од струмичкото населено место Баница.

,,На 29.04.2020 година во 15.00 часот во Полициска станица Струмица е лишен од слобода и задржан Т.М. (34) од село Баница, осомничен дека го управувал патничкото возило „форд ескорт“, со скопски регистарски ознаки, кое на 28.04.2020 година на ул.„Никола Тесла“ во Струмица удрило во четиригодишен пешак, кој се здоби со тешки телесни повреди, додека возачот со возилото го напуштиле местото на незгодата’’ стои во информацијата од СВР Струмица

Детето со тешки повреди е префрлено на клиниките во Скопје и како што пренесоа медиумите се наоѓа во животна опасност.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.