Полицијата вчера казни 85 возачи за брзо возење во Југоистокот – најмногу во Гевгелија и Струмица

1258

Во засилени сообраќајни контроли, полициски службеници од СВР Струмица вчера казнија 85 возачи во Југоистокот кои возеле брзо по патиштата во овој дел на државата. Контролите се направени во периодот од 11 до 19 часот при што освен за брзо возење биле констатирани и други 16 прекршока.

Како што информираа од СВР Струмица, најмногу казни се брзо возење вчера се изречени на подрачјето што го покрива ПС Гевгелија – 36 а констатирани се и други 5 прекршока. Во струмичко полицијата изрече 32 казни за лица кои возеле повеќе од дозволеното а паралелно изречени се санкции и за други 10 прекршока

На подрачјето на ПС Валандово казнети се 10 возачи за брзо возење а во радовишко 7 каде е откриен уште еден прекршок.

Од СВР Струмица до сите учесници во сообраќајот апелираа на почитување на сообраќајната сигнализација но и прилагодување на брзината кон условите на патот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.