Полицијата вчера казни 54 возачи за брзо возење во Југоистокот, најмногу во Струмица

641

На 14.08.2022 во периодот од 15.00 до 20.00 часот на подрачје на СВР Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената. Притоа, биле констатирани 54 прекршувања на брзината, од кои 18 на подрачје на Струмица, по 15 на подрачјата на Валандово и Радовиш и 6 на подрачје на Гевгелија. Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани.

На ниво на држава пак МВР во засилена акциска контрола  за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 801 возач. Од нив 69 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 14 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 494 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 307 надвор од населено место.

,,Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта,, соопштуваат од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.