Полицијата врши контрола на хуманитарните пакети од семејството Заеви во Струмица, ја стопираше дистрибуцијата

2051

Полицијата ја стопираше дистрибуцијата на хуманитарните пакети,  донација од семејството Заеви од Струмица на лица погодени од коронакризата во повеќе општини од Југоистокот но и од земјава . Таа синоќа упаднала во просториите на поранешен угостителки капацитет во Струмица каде волонтери од здружението ,, Сите заедно можеме’’ вршеле пакување на пакетите со прехрамбени артикли кои требало да бидат доставени кај социјално загрозени семејства во Гевгелија, Дојран, Радовиш, Конче но и во Прилеп, Кавадарци, Неготино Демир Капија. Како што велат од здружението, полицијата барала документи за потекло на произодите кои се пакувале во пакетите.  Претседателот на здружението Александар Маркоски  смета дека  акцијата има политичка позадина од ВМРО ДПМНЕ преку министерот за внатрешни Наќе Чулев

Засега нема став од МВР за акцијата во Струмица каде е стопирана дистрибуцијата на хуманитарните пакети донирани од Заеви. Најавија дека во текот на денот ќе информираат за акцијата . Досега семејството Заеви преку своите фирми донираа прехрамбени пакети во повеќе општини во земјава.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.