Полицискиот час од утре од 19 до 5 часот а за викенд од сабота од 15 часот до понеделник 5 наутро

2565

Владата на својата последна седница одлучи од утре да се намали времетраењето на полицискиот час. Тој од утре ќе почнува од 19 и ќе трае до 5 часот наутро додека за викенд забраната за движење ќе биде од  15 часот во сабота и да трае до 5 часот наутро во понеделник.

„За лицата над 67-годишна возраст ќе биде дозволено движење секој работен ден од 5 часот наутро до 12 напладне. Младите до 18 години ќе може да излегуваат од понеделник до петок од 13 до 19 часот. Во сабота за лицата над 67-годишна возраст ќе биде дозволено движење од 5 до 11 часот, а за лицата до 18 година од 12 до 15 часот“, се вели во соопштението на Владата

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.