Поклоничко патување во Светата земја – Израел, еве кои места ќе се посетат !

3393

Со благослов на митрополитит струмички Наум, струмичката епархија во соработка со Т.А. Лагуна Травел, во периодот од 09 до 17 мај организира поклоничко патување во Светата Земја-Израел

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО
1 ДЕН (09.05.2019- четврток)
-Тргнување во 22.00ч од Храмот Св. Димитриј и Св. Григориј Палама, Струмица. Поаѓање за Софија. Лет Софија – Тел Авив во 6.20ч.

2 ДЕН(10.05.2019- петок)
-Пристигнување во Тел Авив во 8.55ч, царински формалности, трансфер во автобус.
-Посета на Храмот Св. Георгиј и поклонение на неговите мошти во Лида, Палестина.
-Посета на Манастирот на Чесниот Крст Господов.
-Вечера и ноќевање.

3 ДЕН (11.05.2019- сабота)
-Појадок
-Посета на Ерихон- Гората на искушенијата.
-Посета на манастирите Св. Георгиј Хозевит, Св. Герасим Јордански
-Посета на Манастир на Захеевата смоква
-Посета на реката Јордан
-Посета на Гробот на Св. Лазар четридневен
-Сместување во хотел, вечера и ноќевање.


4 ДЕН (12.05.2019- недела)
-Литургија во Храмот на Рождеството Христово во Палестина, Витлеем
-Враќање во хотелот- појадок
-Посета на Манастирот посветен на Св. Теодосиј и Манастирот на Св. Сава Освештен
-Вечера и ноќевање.

5 ДЕН (13.05.2019-понеделник)
-Појадок
-Посета на Ерусалим, местото на Вознесението Господово,
-Посета на Манастирот Св. Марија Магдалена.
-Поклонение на Гробот на Пресвета Богородица, и на Светите праведни богоотци Јоаким и Ана и праведниот Јосиф.
– Виа Долороса (Патот на страданијата).
-Посета на Храмот на Воскресението Христово и поклонение на Господовиот Гроб.
– Вечера и ноќевање.

6 ДЕН (14.05.2019- вторник)
-Појадок
-Посета на Манастирот на Светото Благовештение- Назарет.
-Кана Галилејска и Планината Тавор ( Манастир Преображение Господово).
-Посета на Манастирот Магдала (посветен на Св. Марија Магдалена) и на Манастирот Св. Петар и Павле
-Генисаретското езеро- Тиберија
-Вечера и ноќевање.

7 ДЕН (15.05.2019- среда)
-Појадок
-Посета на Манастирот Св. Симеон Богопримец, Самарија и Бунарот на Јаков (разговорот на Господ со самаријанката)
-Вечера и ноќевање.

8 ДЕН (16.05.2019- четврток)
-Појадок
-Маслиновата гора
-Слободно време низ Ерусалим

9 ДЕН (17.05.2019- петок)
-Заминување за Македонија. Тргнување во 9.50ч и пристигнување во 12.40ч во Софија.

НАПОМЕНА:
Во манастирите не се допушта на мажи и жени на кратки ракави, жените да носат долги суќни, марами и лесни, ниски обувки.
Багажот да е со димензии 55x40x23, плус мала ташна преку рамо 40x30x20.
Дополнителен трошок, кој не влегува во аранжманот, е по 2USD од човек на ден- награда за шоферот кој не превезува до светите места.
Платежно средство амерички долаp.

Цена на аранжманот е 800 евра.

Лица за контакт
О. Михаил 072313312
О. Константин 070435580

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.