Позитивниот не е струмичанец, туку жител од Косово кој беше тестиран во Струмица, велат од Центарот за јавно здравје

4922

По последните статистика што ја објави министерството за здравство, каде е евидентиран нов случај на позитивен на коронавирус во Струмица, од Центарот за јавно здравје информираа дека не станува збор за струмичанец туку за жител на Косово кој илегално ја преминал македонско косовската граница и деновиве бил фатен како превезува на црно мигранти и приведен од полицијата.

,, Не е струмичанец туку станува збор за жител на Косово кој илегално ја преминал македонско косовската граница и се упатил кон јужната граница да пренесува мигранти. Откако беше приведен моравме да направиме тест и како инситуција зедовме брисеви кои по анализите се покажаа како позитивни,, ни изјави Петре Витанов од Центарот за јавно здравје Струмица кој апелираше до сите жители од Југоистокот да се придржуваат кон мерките за заштита од овој вирус

Во денешната статистика на Министерството за здравство во новите 89 позитивни лица на коронавирус фигурира и лице од Струмица.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.