Пожарот кај Погана кој се закануваше на Ѓавото и Богданци е ставен под контрола, соопшти ЦУК

615

Пожарот што почна кај месноста Погана меѓу Гевгелија и Богданци после целовечерна битка на ангажираните сили е ставен под контрола и се догасува, соопшти Центарот за управување со кризи. Од таму велат дека противпожарните единици но и сите вклучени во гаснењето на големито пожар успеале да ги спасат блиските куќи на Ѓавото кои биле до шумата а спречен бил проширувањето на пожарот и кај депонијата на Богданци. Според информацијата од Центарот за управување со кризи од утрово активен е и армиски хеликоптер кој 11 пати изввршил интервенција од воздух со вода на опожарените места

,, Селото Ѓавато е одбрането, а исто така од утрово е дејствувано да се одбрани  Богданци. Искусните пожарникари дејствувале согласно можностите и успеале да се справат со опасната огнена стихија. Конкретно, изгаснат е крак од пожарот што бил опасен за да ја запали депонијата кај Богданци а со тоа сериозно би бил доведен во опасност од пожар и градот. Со дејство од воздух со 11 налети со ведро од хеликоптер е дејствувано, а потоа по земја пожарникарите со 2 ПП цистерни го догасиле огнот и депонијата не се запалила. Во околината има уште спорадични точки со вегетација коишто догоруваат, но генерално огнената стихија е совладана,, соопштија од ЦУК

,,Во силите коишто се бореле против огнот во Гевгелиско имаше голем дел од луѓе коишто го гаснеа пожарот во Беровско и Делчевско пред два дена. Инаку, според неофицијални информации добиени од терен со огнената стихија се бореле пожарникарите од Валандово со 11 луѓе, од Национални шуми Гевгелија со 15 луѓе. од комуналното локално претпријатие 11 луѓе, од Дојран со 3 пожарникари со 1 голема ПП цистерна, од Неготино со 1 голема цистерна ( од 5 до 7 тони вода и мало дел мештани,, се вели во информацијата од ЦУК

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.