Пожарот во струмичката касарана изгаснат – изгоре поранешната командно штабна зграда

1145

Синоќа околу 23 часот бил изгаснат пожарот кој избувна во зграда  на поранешната струмичака касарана  објави ТППЕ Струмица на својата ФБ страна каде напишаа дека во гаснењето на пожарот учествуваше со 5 ПП возила и 17 пожарникари и 2 возила (цистерни) на ЈПКД Комуналец за достава на вода.

,,Гореше поранешната командно штабна зграда со површина од околу 2000 м.кв. Гаснењето беше исклучително тешко поради староста на зградата во која меѓукатните конструкции беа од греди, даски и трски поради кои пожарот се ширеше со голема брзина’’, објавија струмичките пожарникари на ФБ

Допрва ќе се утврдуваат причините за пожарот во овој објект граден во времето на ЈНА а кој воопшто не беше користен и ставан во функција

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.