Пожарот во ГТЦ Глобал во Струмица се прошири и во внатрешноста, противпожарните сеуште интервенираат

1245

Повеќе  трговски дуќани  изгореа во големиот пожар кој избувна во ГТЦ Глобал во Струмица. Станува збор за дуќани од левата страна на главниот влез.  Пожарот кој беше забележан пред полноќ се прошири и во внатрешниот дел од трговскиот центар каде се наоѓаат и тезгите со обувки но и други трговски дуќани.  Екипи на ТППЕ Струмица но и од околните градови и понатаму интервенираат за да се локализира пожарот кој се пресели во внатрешноста од трговскиот центар.

,, Се прават огромни напори да се спречи ширењето во внатрешноста која е зафатена. Огромна е матријалната штета. На помош се повикани и интервенираат протипожарни екипи од околните градови. Немаме информација за повредени,, кажа градоначалникот на Струмица Коста Јаневски за регионалната ТВ Канал ВИС

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.