Легендаранта ,,Под кулите на Струмица’’ со нова верзија на дуото Дац-Митевски заедно со Перо Христов и Распеани Струмичани

1584

Mузичко дуо Драган Спасов-Дац и Александар Митевски ja преработија легендараната струмичка песна ,, Под кулите на Струмица’’ со која ги пренесуваат убавините на градот под Царевите кули. Во новата верзија на ова струмичка песна учествува и легендата на народната македонска песна Перо Христов но и ансамблот ,,Распеани струмичани.

,,Оваа музичка и видео разгледница е убава приказна во која се испреплетуваат љубовта, традицијата, носталгијата, како и убавините на денешната Струмица“, вели дуото Дац-Митевски

Песната е дел од проектот „Ново руво“ на дуото Александар и Дац. За аранжманот на песната се погрижија Ташко Грујовски, А.Митевски и Б. Василески. Акустички гитари и тамбури: Ташко Грујовски. Зад пијано Борислав Јоргушески и електрична гитара Бобан Василески.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.