Повторно висока дневна бројка на позитивни од ковид-19 во Југоистокот

2484

Нови 1.031 случај на ковид-19 е регистриран изминативе 24 часа од направени 4.373 тестирања, а починаа 20 лица, соопштија од Министерството за здравство. За послендите 24 часа во Југоистокот се евидентирани 64 позитивни и ота 25 во Гевгелија, 20 во Струмица, 9 во Радовиш, 7 во Валандово, 2 во Богданци и еден случај во општина Дојран

Освен во градовите од Југоистокот нови случаи има и во: Скопје – 492, Прилеп – 64, Кавадарци – 53, Велес – 47, Тетово и Гостивар – по 45, Охрид – 31, Битола – 30, Куманово и Неготино – по 29, Штип – 16, Струга – 13, Берово – 12, Ресен и Крушево – по 9, Кочани – 8, Свети Николе, Пробиштип  – по 7, Крива Паланка – 6, Демир Хисар – 4, Кратово – 3, Кичево,  и Демир Капија по 2, Дебар, Виница, Македонски Брод, Пехчево – по 1.

Регистрирани се 241 оздравен пациент од: Скопје – 152, Гевгелија – 20, Велес – 15, Куманово – 14, Гостивар – 13, Битола – 9, Штип – 6, Ресен – 4, Валандово – 3, Струмица – 2, Кичево, Радовиш и Свети Николе – по 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови во Југоистокот  е следна:

Струмица 20, активни 213
Гевгелија 25, активни 307
Радовиш 9, активни 38
Валандово 7, активни 36
Богданци 2, активни 72
Дојран 1, активни 6

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.