Повредени 16 војници и еден цивил во судирот на автобус и комби кај Штип, меѓу нив и струмичани

1346

Војници утринава се полесно повредени во сообраќајна незгода во која странично се преврте автобус на магистралниот пат Струмица-Штип. Како што информираат од Министерството за одбрана, автобусот превезувал припадници на Армијата на Македонија во рамки на организираниот превоз на релацијата Струмица-Радовиш-Штип-Петровец.

Според порталот СДК, автобусот бил сопственост на приватна транспортна компанија од Струмица но и комбето кое тргнало од населеното место Добрејци за Кочани. Од штипската клиничка болница за порталот информираа дека 16 војници се повредени а со повреди завршил и сопатникот во комето

извор и фото СДК

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.