Повик за распределба на 37 социјални станови во Струмица – еве кој може да аплицира

1475

Струмичани од најранливите категории на граѓани од денеска до 6 март можат да аплицираат на огласот за распределба на 37 социјални станови во Струмица, што го објави Министерството за транспорт и врски.

За становите може да аплицираат седум категории граѓани: деца без родители или родителска грижа кои до 18 година биле згрижени во институција, корисници на социјална или постојана парична помош, лица погодени од елементарни – природни непогоди, инвалидни и лица на кои им е потребна помош од друго лице и семејства со инвалидизирани лица, припадници на Ромската заедница, самохрани родители со малолетни деца, слепи лица корисници на социјална или постојана парична помош, лица со инвалидитет, самохрани родители со малолетни деца, деца кои користат социјална помош, лица од ромската заедница, слепи лица корисници на социјална или постојана парична помош.

„Социјалните станови ќе се распределуваат во транспарентна постапка согласно методологијата за бодирање на кандидати за добивање социјален стан под закуп“ – изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.