Пиперево доби нова асфалтирана улица – патната инфраструктра приоритет и во 2023, вели Андонов

354

Општина Василево денес ја асфалтираше улица во населеното место Пиперево, планирана со Програмата за изградба на локални патишта за 2022 година.

„Со асфалтирањето на оваа улица, општина Василево за оваа година ги завршува планираните асфалтирања. Патната инфраструктура и во наредната година останува на агендата на општина Василево. Со уште поголема енергија продолжуваме и во 2023-та се додека и последната уличка не биде асфалтирана“, изјави градоначалникот на општина  Василево,Славе Андонов,  кој денес на лице место го следеше асфалтирањето, како последна фаза од изградбата на оваа улица.

Должината на оваа улица изнесува 173 метри, ширината околу 3,5 а вкупниот Буџет за нејзина реализација, 883 762 денари, кои општината ги обезбеди од сопствени извори на приходи.

Работите на терен ги резлизира градежната компанија Бони интерградба, ангажирана од општина Василево како компанија која на тендерот за изградба и реконструкција на локални патишта и улици достави најповолна понуда.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.