Пет пациенти од Струмица, Радовиш и Валандово починале а нови 36 лица од Југоистокот позитивни на ковид-19

929

За последните 24 часа, според здравствените власти починале пет лица од Југоистокот од компликации предизвикани од вирусот ковид-19. Станува за три лица од Струмица на возраст од 63, 70 и 78 години, едно лице од Радовиш на 67 години и едно од Валандово на возраст од 75 години што е прв смртен случај во ова општина. Инаку како што објавија од министерството за здравство за последното деноноќие во земјава починале 41 лице

Во земјава регистрирани се 1.022 нови случаи од направени 3.127 тестирања. Во Југоистокот иам нови 36 случаи и тоа во Гевгелија-4, Струмица-26, Радовиш-4 и  Валандово-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 680 оздравени пациенти. Во Југоистокот има Гевгелија-6, Струмица-19, Радовиш-3, Валандово-6

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Гевгелија 712, активни 227 (50 лица од вкупно заболените се жители на Дојран, 129 на Богданци и 12 се странски државјани) а регистрирани се 13 починати лица
• Струмица 1680, активни 592, а регистрирани се 60 лица
• Радовиш 421, активни 114, а регистрирани се18
• Валандово 206, активни 66, а евидентирано е едно починато лице

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.