Патувај и откриј ги убавините на Конче и Мантово, има што да се види, посети, вкуси – повика градоначалникот Илиев (видео)

1804

Недопрената природа, чистиот воздух, здравата храна се само мотив повеќе за туристите ја посетат општина Конче, да се запознаат со локалната традиција и сите природни ресурси. Ова е пораката на првиот човек на општина Конче Благој Илиев по реализираниот проект за подобрување на пристапноста до туристичката населба Мантово со подршка на  ЕУ  и Владата преку проектот за локална и регионална конкурентност

Со овој проект како што вели Илиев, подобрена е понудата за активен рурален туризам во Општина Конче. Создадени се нови можности за пешачење до локалитет ,,Габршека Чука’’, уредено е местото ,,Влашки Колиби’’ подбрена е пристапноста до езерото ,,Мантово’’ со што се озовможува подобри услови за викенд во природа , рекреативни и спортски активности на езерото,  пикник со најблиските и уживање во природните убавини на околината

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.