Пандев со двата гола против Беневенто влезе во елитатата – постигна 100 гола во Серија А (видео)

1376

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев вечерва во дресот на Џенова двапати ја затресе мрежата на Беневенто и влезе во легендите на италијанската Калчо лига со 100 постигнати голови со што стана и рекордер меѓу фудбалерите кои доаѓаат од Балканот во Серија А.

Пандев за 20 минути успеа да ги постигне двата гола за својот Џенова. Првиот гол, Пандев го постигна во 11 минута со кој израмни на 1:1 откако во петтата минута Виола стрелаше за гостите. Вториот гол Пандев го даде во 21. Минута, откако претходно Лападула по втор пат му донесе предност на Беневенто.

Пандев за Џенова вечерва го одигра 150 тиот натпревар и досега има вкупно постигнато 27 гола. Најмногу голови во Серија А има постигнато за Лацио (48), за Наполи (19), Интер (5) и Анкона (1) а со Џенова го испиша 100 тиот гол во ова лига која се смета з аедна од најсилните во светот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.