Пандев: На чело на ФФМ да биде некој великан како Шаќири а не ликови како Сејдини кој не мислат добро за мак фудбалот

2042

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев со огнени стрели распука против раководството од Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), предводено од претседателот Муамед Сејдини. Пандев во интервју во емисијата Студио 10, на телевезијата 24 Вести зборуваше за актуелни теми, поврзани со фудбалот на клупски и репрезентативен план. Пандев ги обвини челниците дека не биле среќни за победата над Косово, пласманот на ЕП после победата над Грузија и дека Првата лига е аматерска и однапред се знае кој, каде и во кое натпреварување ќе игра.

Она што најитно треба да се направи за македонскиот фудбал е да се тргнат луѓето од Федерацијата на чело со Сејдини и да дојдат луѓе кои знаат и имаат идеја. Пример нека им биде Ракометната федерација. Видете, не е фудбалот само, ние да фрламе пари, а Сејдини и некои негови другари да кажуваат вака треба, така треба, а да нема никаков напредок во мак-фудбалот,, изјави Пандев кој пак пред месец дена за порталот Дрнка.МК јавно изјави дека во ФФМ се луѓе аматери кои не му мислат добро на македонскито клубски фудбал и се кријат зад репрезентативните успеси

По интервјуто за студо 10 во кое Пандев отворено зборуваше против Сејдини, дел од фудбалские работници во ФФМ го обвинија за национализам. Пандев за порталот јависејужна.мк вели дека нема ништо против албанец да ја води федерацијата но од типот на Артим Шакири кој има придонесено во македонскито фудбал

,,Каков национализам какви глупости. Па јас и во репрезентацијата имам соиграчи Албанци, Турци, Италијанци- православни, католици, муслимани. Со многу од нив сум како брат. Јас сум против луѓе кои работат против доброто на македонскиот фудбал и не му мислат добро како Сејдини и тие околу него. Немам ништо против на чело на ФФМ да е албанцен или турчин. Еве нека биде на чело на ФФМ некој великан како Артим Шаќири кој многу придонесол за фудбалот кај нас а не ликови како Сејдини на кои таму не им е местото,, изјави Пандев за јависејужна.мк

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.