Пандевци со реми и бод под рефлектори ја стартуваа новата првенствена сезона

887

Фудбалерите на Академија Пандев ремизираа со Струга Трим Љум во првото коло од новата првенствена сезона. Одиграа 1:1 на градскиот стадион Благој Истатов, меч кој се одигра под рефлектори и пред околу повеќе од илјада посетители на трибините.

Фудбалерите на Академија Пандев одигра офанзивен меч и имаа доста шанси кои не ги искористи. Ване Крстевски не успее да го отвори резултатот а казната стаса во 25 минута. Скенери го искористи киксот на пандевци и од неизгледна ситуација ја доведе Струга во водство.  Избраниците на Васоски притисна, но не постигнаа гол во првото полувреме.

Во второто полувреме, пандевци доминираа на теренот. Се редеа шансите пред голот на Струга. По две неискористени шанси Мирчевски во 53 минута донесе израмнувње. Притисокот продолжи и во продолжението но пандевци немаа среќа.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.