Пандевци со голем чекор кон КУП полуфиналетo, Темелков со гол против Шкупи откако Чубраковиќ го забетонира голот (видео)

1128

Фудбалерите на Академија Пандев направија голем исчекор за пласман во полуфиналните претсметки од КУПОТ откако во првиот четвртфинален меч во Скопје славеа со 1:0 против Шкупи. Ристе Темелков во судиското надополнување го постигна голот откако Душан Чубраковиќ претходно го забетонира голот на ,,пандевци’’ кој одбрани пенал но и неколку зицери.

Шкупи ја имаше иницијативата и го диктираше темпото на мечот, но Академијата Пандев која повторно настапи со десеткуван тим, го имаше расположениот ,,Чубра’’ која херојски го издржа притисокот на домашниот состав, за да сето тоа го круниса Ристе Темелков кој во 93 тата минута од 16 тникот на Тулио, биеше прецизно.

Актуелниот освојувач на Купот струмичката Академија Пандев, за да се пласира во полуфиналето од ова натпреварување ќе мора напролет односно во март на свој терен да ја сочува ова предност и да не му дозволи на Шкупи да се радува .

Еве го погодокот на Ристе Темелков но и одличните голмански интервенции на Душан Чубраковиќ кој дефинитивно го забетонираше голот на Академијата Пандев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.