Пандевци загубија на пенали во финалето од Купот, титулата за Силекс (видео од пеналите)

909

Фудбалерите на Академија Пандев не успеа да го сочуват КУП пехарот откако во финалето на пенали загубија од кратовски Силекс кој стаса до третата титула во ова натпреварување после 24 години пауза. Бојан Димовски и Кристијан Велиновски не реализираа во пенал рулетот за Академија Пандев што ги чинеше и излез во Европа. Пандевци по одбраната на Јовановски во четвртата серија беа на чекор но последните два удара од 11 метри не ги реализираа.

Во регуларниот дел од мечот со продолженија, фудбалерите на двата тима не постигнаа гол. Сите 120 минути играа тактички и претпазливо со скромни шанси за тресење на мрежата на противникот. Во таква ситуација одлучуваа пеналите во кои посреќни беа кратовчани кои ќе играат и бараж за зачувување на прволигашкиот статус но и по ланското играње во квалификациите од Лигата на Шампиони годинава пак ќе бидат дел од европскиот фудбал

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.