Пандевци забележаа победа против Силекс, Маркоски ги донесе нови три бода за Академијата (видео)

1469

Екипата на Академија Пандев стасаа до втората првенствена победа откако на стадионот Благој Истатов во Струмица славеа против Силекс од Кратово со 1:0. Стрелецот на единствениот гол беше Кире Маркоски кој изнуди пенал и биеше прецизно од белата точка за нови три бода за Академијата

Пандевци покажаа далеку подобра игра од воведните мечеви од ова првенство. Офанзивна игра со контуиниран притисок, наспроти Силекс кој чекаше грешка на домашниот состав за да се закани по голот на домаќините.  Притисокот вроди со плод во 89 минута кога во 16 тникот на гостите Маркоски беше фаулиран а Бартон покажа на белата точка преку која струмичани дојдоа до победата

Академијата сега има 6 бода. Следното коло му гостуваат на Работнички.

За разлика од пандевци, струмичките синобели – екипата на Беласица и понатаму тоне во криза. Претрпеа пораз и на гостувањето кај Вардар. По водството на црвено црните Робсон Да Силва постигна гол за Беласица која немаше сила за изненадување.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.