Пандевци го надиграа Работнички и полека си го осигуруваат излезот во Европа (видео од головите)

1954

Фудбалерите на Академија Пандев забележаа победа против Работнички со резултат од 3:1 и полека си го осигуруваат третото место и ги отвораат вратите за фудбалска Европа. На стадионот Младост во Струмица избраниците на Југослав Тренчовски вложија онолку труд колку што беше потребно за резултатска контрола и нови три бода на своето конто.

Сашко Пандев го откри резултатот во 33 минута по грешка на одбраната на Работнички. Дориев од пенал зголеми 2:0 во 63 минута откако го срушија во казнетиот простор. Пеев ги врати надежите кај романтичарите за израмнување и намали на 2:1. Конечниот резултат го постави Стојковски од како Стојков беше упорен да ја украде топката од Руменов па преку Пандев стаса до Кристијан

Со ова 15 победа, пандевци остануваат на 3 место со вкупно 50 бода, осум повеќе од Шкупи кој претрпе висок пораз од Шкендија.

Беласица пак не успеа да ја продолжи добрата серија. Малку недостасуваше да дојдат и до третата победа и тоа против Вардар во Скопје каде одиграа 1:1. Со овој бод ја продолжуваат трката за опстанок и од осмото место каде е Силекс ги дели 3 бода.

Еве ги головите на Младост кога Сашко Пандев, Кристијан Стојковски ја тресеа мрежата на Работнички

 

 

демонстрираа игра која. По

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.