Осум пожарникари од Струмица заминуваат за Турција за пребарување и спасување на лица под урнатини

233

Осум пожарникари од Струмица ќе заминат во Турција за помош по катастрофалниот земјотрес. Пожарникарите се дел од тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на републичките сили за заштита и спасување.

„Нашите пожарникари се специјално обучени за вакви непогоди и имаат искуство од земјотресот во Албанија. Се надеваме дека ќе помогнат во спасување  животи и справување со последиците од катастрофалниот земјотрес“ објави градоначалникот на Општина Струмица Костадин Костадинов

,,Нашите спасувачки тимови кои се соодветно обучени за помош на вакви несакани настани се подготвуваат да стигнат во Турција, во местата каде што има поголема потреба и со сите сили и можности ќе се потрудат да помогнат со своите капацитети,, објавија на својата ФБ страна ТППЕ  Струмица

Во земјотресот кој денеска ги погоди Турција и Сирија досега се загинати 2.300 лица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.