Осум оздравени од ковид-19 во Струмица, Радовиш и Валандово и тројца новозаболени во Богданци и Гевгелија

1972

Нови 115 позитивни на ковид-19 се регистрирани во изминативе 24 часа од направени 1.825 тестирања. Починати се тројца пациенти, двајца од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години, сите во болнички услови.

Од новите случаи, во Скопје има 32, Штип 14, Гостивар 11, Тетово 10, Куманово 7, Берово 8, Дебар 8, Прилеп 2, Велес 2, Охрид 3, Гевгелија 3, Крива Паланка 3, Кочани 1, Пробиштип 1, Делчево 3, Свети Николе 4 и Кичево 3.

Според информациите тројцата новозаболени од ковид-19 што се водат во Гевгелија се од Богданци и две лица од населеното место Богородица

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 225 оздравени пациенти од: Скопје-146, Куманово-15, Штип-5, Прилеп-2, Тетово-10, Струга-1, Битола-10, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-10, Струмица-6, Радовиш-1, Пробиштип-3, Демир Хисар-3, Валандово-1, Виница-1, Кичево-5 и Неготино-2.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 13.308, од кои оздравени се 9.977,  починати 557, а во моментов активни се 2.774.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.