Осум нови позитивни на ковид-19 во Струмица, Гевгелија, Радовиш и Валандово, во земјава 121 позитивен

1106

Министерството за здравство објави дека во Југоистокот има нови 8 позитивни на ковид-19 а во земјава 121 новозаболен. Три лица починале од компликации предизвикани од коронавирусот а во последните 24 часа биле направени 1.410 тестирања. Новите 8 случаи во Југоистокот се во Струмица, Гевгелија, Валандово и Радовиш соопшти министерството.

Најмногу нови случаи има во Скопје 33, па следат Охрид-11, Крива Паланка-9, Куманово-8, Штип-6, Тетово-6, Струга-6, Битола-6, Кочани-5, Кавадарци-4, Гостивар-4, Гевгелија-3, Делчево-3, Велес-3, Струмица-3, Свети Николе-2, Прилеп-2, Радовиш-1, Крушево-1, Македонски Брод-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, и Кичево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 142 оздравени пациент од: Скопје-50, Куманово-32, Штип-7, Прилеп-11, Тетово-4, Струга-4, Велес-2, Охрид-2, Кавадарци-2, Гостивар-12, Гевгелија-1, Струмица-2, Радовиш-1, Кочани-1, Македонски Брод-1, Берово-2, Виница-2, Делчево-2, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-2.

Вкупно ковид дијагностицирани во  земјава од почетокот на епидемијата се 15.414, од кои оздравени се 12.896, починати 637, а во моментов активни 1.881. Според завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 80, активни 47 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 11 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 86, активни 31
• Радовиш 49, активни 8
• Валандово 11, активни 3

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.