ОПШТИНСКА ПОДДРШКА ЗА ПРОЕКТОТ: ,,МЛАДИТЕ – КРЕАТОРИ НА НАШАТА ИДНИНА’’

461
Општина Радовиш го поддржа проектот,,Младите – креатори на нашата иднина’’ што го спроведува Здружението на деца бегалци и нивни потомоци ,, Т’га за југ’’.
Во рамките на проектот се организираше неколку-дневен настан во Извидничкиот центар во Охрид со присуство на деца од основните училишта од петто до деветто одделение од повеќе градови.
Децата имаа можност преку бројни активности да ја искажат својата креативност и да го зголемат интересот кон музиката, актерството, сликањето и творењето.
За престојот на децата во кампот Општина Радовиш додели средства во висина од 180 илјади денари а за најдобрите учесници градоначалникот Герасим Конзулов додели и пет таблет компјутери.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.