Општина Струмица набави ново специјализирано комунално возило за собирање на смет

898

Општина Струмица набави ново специјализирано комунално возило за собирање смет кое ке има капацитет од 16 кубни метри отпад и моќност на моторот од минимум 180 kw . Станува збор за возило од марката Ford Trucks 1833 DC E6+ Kademe 16m3 кое деновиве треба да пристигне во Струмица.  Возилото како што стои во техничката спецификација ќе има и инсталиран систем за подигање и празнење на кантите за отпадоци со зафатннина од 1,1 кубен метар и 120 и 240 литарски  пластични кати

Возилото е набавено од фирмата ,,Мој Дилер” од Скопје кој достави најниска цена по распишната јавна набавка на Општина во мај годинава на кој која се пријавија и други две фирми од Бугарија и од Битола. Според склучениот договор меѓу општината и скопската фирма вредноста на новото возила е 105 509 евра или 6 милиони 488 илјади и 820 денари со вклучен ДДВ

Средствата за набавка на ова специјализирано комунално возило се обезбедени од Бирото за рамномерен развој а според последните информации од градоначалникот Костадин Костадинов се чека да помина царинските формалности.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.