Конзулов: Радовиш доби околу 10 милиони долари од ФАО за ревитализација на системот за наводнување на Радовишко поле

572

Првиот човек на Радовиш Герасим Конзулов објави дека се добиени околу 10 милиони долари од ФАО Светската организација за храна и земјоделие за ревитализација на системот за наводнување на Радовишко поле

,,Нашата општина доби 9,9 милиони долари од ФАО – Светската организација за храна и земјоделие. Со овие средства ќе се ревитализира целокупниот систем за наводнување во Радовишко поле по најсовремени методи за користење на водата.
Воедно, ќе се изградат сите полски патишта во вредност од 1,8 милиони долари. Радовиш е единствен град во Европа кој добива вакви средства од ФАО – со седиште во Рим, Италија. Проектот започнува со реализација во април, 2022 година и завршува до крајот на 2024 година,, напиша градоначалникот Конзулов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.