Општина Дојран нуди парцели за викендици кај Калдрма и Карач по пат на јавно наддавање

3443

Општина Дојран објави оглас за отуѓување на градежно земјиште во сопственост на државата по пат на електронско јавно наддавање за изградба на викенд куќи. Станува збор за вкупно 13 парцели  кај населбата Калдрма со површина од и над 500 метри квадратни и една парцела кај населбата Карач со површина  од 416 метри квадратни. Според објавата на парцелите може да се подигне градба само на 20 % од површината

Почетната цена за метар квадратен на јавното наддавање изнесува 61 денар. Истото ќе се оддржи на 26 ноември  а  заинтересираните лица пријавите може да ги достават најдоцна до 24. Општина Дојран на својата веб страна ги објави сите детали околу постапката за отуѓувањето на градежното земјиште наменето за викенд куќи на кај Калдрма и Карач.

Паралелно во објавата има и парцели за Комерцијални објекти  кои ќе се занимаваат со трговија, угостителство или услужни  дејности.  Целата објава за продажба на парцелите како за викенд куќи така и за комерцијални објекти и за други намени можете да ја видите ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.