Општина Василево почна со работите за асфалтирање на пристапна улица до училиштето во Нова Маала

522

Градежната компанија Бони интерградба ангажирана од општина Василево, во населеното место Нова Маала, започна со изведување на подготовителни активности за изградба, асфалтирање на пристапната улица односно улицата која води од влезот на населеното место до училишната зграда објави општина Василево на својата веб страна

,,Должината на оваа улица е 250 метри  а планираната ширина 5,00 метри и истата е планирана со Програмата за изградба на патишта и улици во општина Василево за 2021 година. Оваа инвестиција е вредна  1 818 530 денари, а средствата ќе се исплатат од општинската каса,, стои во објавената информација 

На терен беше градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, кој информираше дека доколку дозволат временските услови, во план е активностите да продолжат во континуитет и улицата да биде комплетно завршена во наредните денови.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.