Општина Василево почна со изградба на три улици во Пиперево, деновиве ќе се асфалтираат

1499

Во населеното место Пиперево почнаа работите за асфалтирање на три улици кои ќе се работат со средства од Буџетот н аопштината согласно годиншнава  Програма за изградба на локални патишта и улици.   Станува збор за улици во вкупна должина од 355 метри кои се на различни локации, и за чија изградба  општината од  обезбеди околу 1 150 000 денари. Според информациите сите три улици се тампонирани и во наредните денови ќе бидат асфалтирани.

„Деновиве во Пиперево градиме три улици, кои се дел од Програмата за изградба на локални патишта и улици за 2019 година. Од  планираните  вкупно 15, досега комплетно се завршени четири и тоа две  во  населеното место Градашорци и по една во населените места Ангелци и Седларци. Овие денови ќе се асфалтираат и овие три улици со што значително ќе биде подборена патната инфраструктура во Пиперево“, вели градоначалникот Марјан Јанев кој подвлече дека градежните активности ќе се одвиваат со предвидената динамика и во наредниот период.

Активностите на терен ги изведува градежната компанија „Портланд“.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.