Василево го почна уредувањето на просторот кај црквата во Владевци кој ќе стане парк

1240

Градежната компанија ангажирана од општина Василево ги започна активностите на терен за уредување на просторот околу црквата во населеното место Ново Владевци.

„Согласно проектот ова ќе биде корисно,  фуннционално и убаво осмислено катче во кое жителите од населеното место Владевци  ќе поминуваат убави моменти. Проектирано како детски забавен парк, ќе биде место не само за најмладите, туку и за останатата популација која во убав амбиент ќе може да го поминува своето слободно време и да се дружи“, изјави градоначалкникот на општина Василево Марјан Јанев по повод почетокот на градежните активности.

Уредувањето опфаќа озеленување на просторот, изградба на бекатонски патеки, поставување на урбана опрема односно клупи, и канти за отпадоци, како и негово целосно оградување.Средствата во висина од околу 1 000 000 денари се обезбедени од Буџетот на општина Василево. Работите на терен ги изведува градежната компанија Портланд.

Градоначалникот Јанев најави дека во најбрзо време, општината,  ќе започне со реконстрикција и ревитализација на локалниот пат Ново Владевци- Старо Владевци, капитален проект за кој буџетот во износ од околу 20 000 000 денари е обезбеден преку Министерството за транспорт и врски на РСМакедонија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.