Општина Василево ги објави добитниците на субвенции за инвертер клими во висина од 20 илјади денари

1156

Општина Василево ги објави добитниците на сите лица чии барања се прифатени за добивање субвенции за инвертер клими во висина од 20 илјади денари според распишаниот оглас од април. Станува збор за 17 физички лица од Василево, Градашроци,Ангелци, Владевци, Сушево, Пиперево и Нова Маала чии документи според Комисија за спроведување на постапката се комплетни и може да добијат средства од Буџетот за набавка и монтажа на на високоефикасни клима уреди

Инаку Општина Василево во април го распиша Јавниот повик и за таа намена предвиде средства во висина од 800 илјади денари или да субвенционира најмалку 40 домакинства со максимален износ од 20 илјади денари со вклучен персонален данок. Услов за добивање на оваа субвенција меѓу останатите беше и доставување на нотарска изјава дека инвертерот ке се монтира во оптшина Василево и во наредните три години нема да се демонтира и добитникот нема да користи дрва, јаглен, фосилни  или какви било други видови на нееколошки горива за затоплување на станбениот простор во кој ќе биде монтиран клима уредот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.