Општина Валандово за Денот на жената донираше средства на ,,Борка” за поддршка на жените кои се борат со рак

1414

Општина Валандово донираше симболична сума од 30.000 денари за здружението за борба против рак ,,Борка – за секој нов ден” во знак на поддршка за нивните храбри и континуирани активности. Ова го објави градоначалникот на Валандово Перо Костадинов истакнувајки дека здружението ,,Борка” има огромна заслуга за еманципацијата и поддршката на жените во нивната борба со ракот на дојка.

,,Здружението “БОРКА – за секој нов ден” е невладина, непрофитна организација, основана за поддршка на граѓаните, пациентите, нивните семејства и здравствените организации во борбата против сите видови на рак. Здружението соработува со сите вклучени релевантни фактори во општеството и во својата работа се фокусира кон поддршка на пациентите заболени од рак и организирање различни активности за подигање на свеста во заедницата за оваа болест,, објави Костадинов

Како што напиша Костадинов жените да имаат право на највисоките достапни стандарди на физичко и на ментално здравје.

,,Уживањето на ова право е витално за нивниот живот и добросостојба. Сите заедно, треба да работиме на подигање на свеста за подобрување на правата на жените, нивно изедначување со мажите и еднаков пристап во сите сфери на општественото живеење. Да се ослободиме од оковите на минатото и да изградиме заедница која се грижи за секого, на ист начин,, објави Костадинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.