Општина Босилово и ,,Нула отпад“ договорија соработка – ќе се гради собирен центар за селекција на електронски отпад

603

Општина Босилово и Друштвото за управување со отпад ,,Нула отпад“ договорија соработка во наредниот период при што најавуваат изградба на собирен центар за селекција на електроснкиот отпад. Веста ја објави градоначалникот на Босилово Ристо Манчев кој денеска ја прими донацијата од трактроска приколка од ,,Нула оптад,, која ќе биде наменета за потребите на ЈП Огражден за подигање на отпадот.

Како резултат на соработката “НУЛА ОТПАД” донираше приколица за трактор за општина Босилово со носивост од 4 тони. Во наредниот период, од страна на ” НУЛА ОТПАД”, ќе биде изграден и собирен центар за селекција на електронски отпад, а ќе бидат реализирани и низа едукативно превентивни активности за позитивните ефекти од селекцијата на отпадот,, стои во објавата на градоначалникот Манчев кој соопшти дека ќе се реализираат и други активности  за подигање на електронски отпад од домаќинствата.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.