ОК Струмица Никоб ги ,,запали“ моторите за новата сезона со европски настап – донесени и засилувања !

625

Актуелниот одбојкарски шампион ,,Струмица Никоб” ги започна подготовките за новата сезона, каде приоритет ќе им биде добар резултат на европската одбојкарска сцена но и одбрана на двојната титула во македонскиот шампионат. За таа цел ОК Струмица Ников ги засили сопствените редови со репрезентативецот Стојан Илиев а веќе од утре се приклучуваат руското трио Александар Злобин кој беше дел од тимот и минатата сезона, Максим Михаилов кој игра на позиција примач и Алексеј Лободин на центарската позиција

Актулениот шампион во сопствените редови го донесе и Филип Деспотовски кој треба да помогне на Тиме Ричлиев и како тандем да бидат уште поконкурентни во новата сезона. Како што соопштуваат од клубот засилување има и во стручниот штаб каде освен Кире Ричлиев со одбојкарите ќе работи и Атанас Милев

ОК ,,Струмица Никоб” идниот месец ќе играат во Лигата на Шампиони на ЦЕВ.  Холандскиот ,,Динамо Апелдорн” е првата пречка за струмичани во дебитантскиот настап . Првиот меч кој требаше да се игра на домашен терен ќе се игра во Холандија а седум дена подоцна во Македонија. Сеуште е неизвесно дали реваншот ќе се игра во Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.