Од јануари, задолжително пензионирање на 64 години, најави премиерот Заев

1478

Од наредниот месец треба да почне процесот за донесување нов закон за пензионирање според кој во пензија ќе мора задолжително да одат сите лица со навршени 64 години. Исклучок од ова ќе бидат здравствените работници – лекари и медицински персонал, како и кадри од областа на високото образование.

Законот треба да почне да се применува од јануари наредната година, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на посетата на Стопанската комора. Според податоците кои ги добил од МИОА во моментов има околу 10 300 лица кои се на возраст над 64 години, а се уште се во работен однос.

„На овој начин ќе отвориме простор за младите и перспективни кадри кои навистина ќе може да движат напред. Законот е замислен да биде задолжително пензионирањето на 64 години, односно 62 години за жените флесибилно, освен за вработените во здравство лекари и медицински персонал и за високото образование. Секако ова ќе помне во конуслтатиции со синдикатите и коморите, да видиме што правиме со одредени  дефицитарни струки за да се се создаде недостиг на кадри“, рече премиерот Заев кој подвлече дека дека пензискиот систем е стабилен и оти може да се спроведе планираното.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.