Од понеделник ќе се стопираат откупните центри кои вршат нереална проценка на тутунот, најави Сојузот на земјоделски здруженија

777

Од понеделник ќе се стопираат вагите и откупните центри каде ќе се врши нереална процена на тутунот и нема да дозволиме тутунарите да бидат оштетени. Вака најави ,  претседателот на Сојузот на земјоделските здруженија на Македонија. Менде Стомнарски. Тој ги повика поверениците од здруженијата кои се задолжителни на вагите веднаш да алармираат ако тутунот се откупува нереално.

,,Министерството нѐ поддржува за реална процена на родот. Ги повикувам сите повереници кои се на откупните пунктови, дека од понеделник, секаде каде се откупува тутун, доколку има нереална процена и се зема тутунот за класа подолу, да се блокираат вагите, да се известат Министерството и Земјоделскиот инспекторат. Министорот најави дека тој лично ќе појде на теренот за да се реши ситуацијата, тутунот да почне да се откупува реално. Нема да дозволиме тутунарите да бидат оштетени’’ изјави Стомнароски.

Од Сојузото каажаа дека мора да се откупат сите договорени количини а според квалитетот просечната цена да биде околу 200 денари.

,,Не знаеме зошто е ваква ситуацијата. Ниту зошто само половината од компаниите откупуваат, ниту зошто досега се купени само 250 тони.  Но, ние докрај ќе стоиме на ставот да се откупи и последното ливче произведен тутун. Моментално се откупува по 120, 130 до 140 денари за килограм. Според годинашниов квалитет сметаме цената дека треба да биде од 180 до 200 денари, изјави Стомароски кој нема информација дека се увезува тутун.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.