Од понеделник наплата на патарини на автопатот Штип – Миладиновци, ЈПДП го објави ценовникот

3334

Од понеделник ќе почне да се наплатува патарина на наплатните станици на автопатот Миладиновци-Штип. Цената во еден правец за моторни возила е 70 денари. На наплатните станици Преод и Кадрифаково има 7 наплатни кабини и поставен е електронскиот систем за наплата.

„Посочуваме дека првите две ленти од десно се за возилата кои користат М-таг електронски уред со кој се поминува со намалување и успорување на брзината на движење на возилото и без запирање, додека на останатите ленти покрај наплата во готово може да се употреби и М-смарт картичката како електронски уред за наплата на патарина“, велат од Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП)

Изградбата и опремата за електронска наплата, за наплатната станица Преод чини изнесува 2,5 милиони евра, а за наплатната станица Кадрифаково 2,3 милиони евра.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.