Од полноќ поскапува бензинот БС-98

241

Од ноќеска на полноќ бензинот БС-98 поскапува за два денара и ќе чини 92,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажните цени на останатите горива денеска остануваат исти и нема да се менуваат.

Фото: РКЕ

Па така, литар еуросупер БС-95 и натаму ќе се продава за 90 денари, литар еуродизел ќе чини 100,5 денари, а екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава за 97 денари за литар.

РКЕ одлучи да ги зголеми малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,44 проценти во однос на вчерашната одлука.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.