Од полноќ поскапуваат горивата, Регулаторна ги објави новите цени

417

Од вечерва по полноќ дизелот и нафтата за домаќинствата поскапуваат за 1,5 денари за литар, за толкав износ поскапува и бензинот од 98 октани, додека бензинот од 95 октани поскапува за 2 денари за литар. Зголемување на цената има и кај мазутот за 0,062 денари по килограм.

По полноќ максималните малопродажни цени ќе изнесуваат:

Моторен бензин Еуросупер БС – 95           79,00 (денари/литар)
Моторен бензин Еуросупер БС – 98           81,00 (денари/литар)
Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V)           81,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)    80,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС                                               40,655 (денари/килограм)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.