Од полноќ поскапуваат бензините, Регулаторна ги соопшти новите цени

810

Од вечерва на полноќ, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 0,50 ден/лит, додека  на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,00 ден/лит.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува.

Од 16.8.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95​-​ ​88,50 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98​-​ ​91,00 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​-​ ​90,00 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)​-​86,50 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС ​-​ ​​​​​​​​52,814 (денари/килограм)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.