Од вечерва на полноќ поголемо намалување на цените на горивата на бензинските во земјава

348

Од ноќеска на полноќ поевтинуваат сите горива, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Така, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ се намалува за дури 5 денари за литар, со што од ноќеска литар дизел гориво ќе се продава по цена од 79,5 денари. Исто толку ќе чини и моторниот бензин ЕУРОСУПЕР БС-98, чија цена се намалува за 4 денари за литар.

ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтинува за 3,5 денари за литар и од полноќ на бензинските станици низ земјава ќе се продава за 77,5 денари за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за 4,50 денари за литар и ќе чини 77 денари, додека мазутот поевтинува за 2,115 денари за килограм и ќе чини 40,056 денари.

Поевтинувањето на горивата се толкува со пад на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар и тоа кај бензините за 8,708 отсто, кај дизелот за 8,110 отсто, кај екстра лесното масло за 8.044 отсто и кај мазутот за 5,226 отсто.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.